Poprawne korzystanie z sauny

Sposób zachowania w trakcie saunowania wpływa nie tylko na efektywność odbytej sesji, ale ma jednocześnie gigantyczny wpływ na innych ludzi korzystających z sauny. Na skorzystanie z sauny powinniśmy zarezerwować przynajmniej dwie godziny.

Rodzaj łaźni, a temat stroju

W zależności od upodobań możemy skorzystać z saun tekstylnych lub nago. Przed wybraniem się do sauny niezbędne jest ustalenie jakie wymagania dotyczące stroju obowiązują na konkretnym obiekcie. Najlepiej korzystając z sauny powinniśmy na działanie ciepła wyeksponować możliwie największą powierzchnie naszego ciała. Z tego powodu poprawne saunowanie odbywać się powinno nago. W części obiektów jest niedozwolone, aby nie zastosować się do tej reguły. Klienci którzy ubrali strój do pływania mogą zostać upomniani lub w wyjątkowych przypadkach wyproszenie z obiektu. Z drugiej strony na problemy narazimy się również korzystając z łaźni nago w obiekcie tekstylnym. W tym wypadku może dojść nawet do konsekwencji prawnych w stosunku do osoby przebywającej tam bez ubrania.

Higiena – kwestia najistotniejsza

Inną zasadą jest, aby bez wyjątku do sauny wchodzić będąc suchym. Nie znaczy to jednak, że przed saunowaniem można pominąć kwestię prysznica i dokładnego spłukania całego ciała. Czynność ta jest przymusowa nawet kiedy kąpaliśmy się w domu przed wybraniem się do strefy saun.

By poprawnie korzystać z sauny powinniśmy zaopatrzyć się w buty kąpielowe, które będziemy zostawali przed wejściem do sauny oraz co najmniej dwa ręczniki – jeden służy do osuszenia ciała, a drugi do podkładania w saunie suchej i w strefie odpoczynku. Ręcznik do sauny musi być na tyle duży, że oddzieli nasze ciało od ławki łącznie ze stopami.

Zachowanie oraz inne reguły

Korzystając ze saunarium do minimum ograniczmy nasze rozmowy czy inne hałasy. Zupełnie niedozwolone jest korzystanie z telefonu lub robienie fotografii czy filmowanie.

Najlepszą efektywność uzyskamy korzystając z saunarium co najmniej raz na tydzień. W trakcie każdego saunowania powinniśmy odbyć dwa lub trzy cykle na które składają się pobyt w saunie, chłodzenie i odpoczynek. Zasadą jest, aby podczas korzystania z beczki z zimną wodą, przed wejściem spłukać ciało z potu pod natryskiem. Wypoczynek powinien trwać tak samo długo, ile przebywaliśmy w pomieszczeniu sauny.

W saunie suchej wybieramy sobie miejsce, gdzie wytrzymamy przez piętnaście minut. Dlatego też początkującym nie poleca się zajmowania miejsc na górnych ławkach czy też bardzo blisko pieca. Do sauny parowej wchodzimy bez ręcznika. Bezpośrednio po wejściu zlewamy wodą siedzisko na którym spoczniemy. Tą samą czynność powtarzamy przed wyjściem.

Dla własnego komfortu starajmy się przedłużyć czas ostatniego odpoczynku. Po wszystkich seansach myjemy ciało bez wykorzystania mydła lub innych detergentów. Warto natomiast użyć specyfiku do dezynfekcji stóp.

Wspomniane w tym tekście zasady dobrego saunowania pozwolą nam bezpiecznie i w dobrym humorze skorzystać z zalet saun.

PODOBNE WPISY

Piękne fotografie na stronę www? To proste!

Dziś każda strona internetowa musi kusić ciekawą grafką. Bez ciekawych kadrów trudno jest przyciągnąć uwagę czytelników. Dobre zdjęcie to cenny dodatek bloga lub profilu prowadzonego w mediach społecznościowych. Skąd brać ...

Pasja wymagająca rozsądku i skupienia

Można dostrzec, że kolekcjonowanie broni oraz strzelectwo to pasje zyskujące w Polsce coraz większe zainteresowanie. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy z pewnością są powstające licznie stowarzyszenia, które popularyzują to ...

Kilka wiadomości na temat odchudzania

Duża liczba osób myśli nad tym jak błyskawicznie i efektywnie spalać tłuszcz, a jednocześnie zachować zdrowy rozsądek oraz nie modyfikować swoich zwyczajów. Niestety, że nie nie da się tego zrobić ...

Czytaj koniecznie © 2020 - 2021

Strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę